Kultowa planszówka na licencji filmu

Monopoly to obok Scrabbli najpopularniejsza gra planszowa. Jej pierwsza wersja, wydana została w 1904 roku, pod nazwą The Landlord’s Game. Dopiero 30 lat później, wydano pierwszą grę pod marką Monopoly. Moment pierwszego wejścia na rynek był bardzo trafiony. Szalejący w USA kryzys ekonomiczny sprawił, że ekonomiczna gra planszowa o prostych zasadach, ale bardzo różnorodnych rozgrywkach przyjęła się znakomicie. Jest to jedna z bardzo niewielu planszówek opartych o ekonomię i zarządzanie zasobami, w którą z powodzeniem mogą grać dzieci w wieku od 8 lat. Gra została przetłumaczona na wiele języków, wydano ją na różnych licencjach np. Monopoly Star Wars czy Monopoly Gra o tron. Do dziś, marka notuje świetne wyniki sprzedaży.

Ogólne zasady gry

W grze może uczestniczyć od 2 do 6 graczy. Celem każdego z nich, jest zostanie monopolistą na rynku nieruchomości. Aby to osiągnąć, musi doprowadzić do bankructwa innych graczy. Kręgosłupem rozgrywki jest kupowanie pól, na których można postawić budynki. Im więcej budynków mamy na naszym polu, tym więcej inny gracz będzie musiał zapłacić za odwiedzenie go. Zasady umożliwiają graczom zawieranie różnych wymian i sprzedaży działek. Monopoly jest tytułem, który wciąga, jednak wymaga, by uczestnicy zabawy ciągle starali się odnosić korzyści. Każdy sojusz, transakcja i handel pożytkowana jest wyłącznie chęcią osiągnięcia własnych korzyści.

Mimo iż zasady są jasne, to każda rozgrywka wygląda nieco inaczej. Element losowy, w postaci rzucania kością oraz karty z różnymi wydarzeniami (od bonusów, przez kary finansowe, po ominięcie kilku rund) sprawia, że sytuacja na stole może zmienić się w mgnieniu oka. Gracz, który jest w bardzo złej sytuacji, dzięki odrobinie szczęścia i sprytnym współpracom oraz wymianom, może zostać zwycięzcą.

Wersja na licencji filmowej

Z okazji 40-lecia marki Gwiezdnych Wojen, wydana została gra Monopoly Star Wars. Nawiązuje ona do klasycznej części sagi. Wszystkie elementy, które znajdziemy na planszy są dostosowane do realiów znanych z kultowych filmów. Jako pionki, występuje chociażby kask szturmowca, R2-D2, czy Gwiazda Śmierci. Mamy karty mocy oraz karty przemytnika (odpowiadają za losowe wydarzenia w grze), Pola do zarządzania, oznaczone są różnymi wydarzeniami z filmów. Znajdziemy działkę Vader na pokładzie czy destrukcja gwiazdy śmierci. Wszystkie możliwe wydarzenia losowe również są oparte o znane z filmów motywy. Monopoly Star Wars nie zmienia zasad gry oryginału. Nadal naszym celem jest osiągnięcie ekonomicznego monopolu, poprzez różnego rodzaju działania, sojusze i podstępy.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *