Strefa dziecka
"Dziecko, bawiąc się, doznaje po raz pierwszy w życiu radości twórcy i władcy" A. Kępiński
Strefa rodzica
strona główna / strefa rodzica / poradnia

poradnia

Moje dziecko nie potrafi wykonać proponowanych prac.

15.11.11

Przede wszystkim warto zastanowić się co oznacza zwrot „nie potrafi wykonać”. Czy niepokój wzbudza fakt, że przedszkolak nie zrobi identycznego jeża z masy solnej jak na pokazanych w scenariuszu zdjęciach?

Maluch nie może zrobić takiej samej pracy ponieważ jego rączki nie są jeszcze tak sprawne. Co ważniejsze jednak- dziecko może mieć zupełnie inne zdanie na temat tego, jak powinien wyglądać jeż!

Dlaczego niektóre zabawy są "dziwne"?

13.10.11

Zabawy ruchowe mają za zadanie wspieranie rozwoju fizycznego ale również mają pomóc dziecku w zrozumieniu otaczającego świata. To co dla nas, dorosłych, wydaje się być dziwne czy niemądre, dla dziecka może być skarbnicą wiedzy o otoczeniu. Postaram się wytłumaczyć to na przykładzie jednej z naszych propozycji:

Ile czasu zajmuje jedna zabawa?

13.10.11

Proponowane przez nas scenariusze przewidziane są mniej więcej na 20 minut zabawy. Należy jednak pamiętać, że każde dziecko ma inne zainteresowania, inne potrzeby czy choćby humor danego dnia. Może się więc zdażyć, że

Jak zrobić masę solną?

07.10.11

Do przygotowania masy solnej potrzebne będą:

  • szklanka mąki,
  • pół szklanki soli,
  • szklanka wody,
  • łyżeczka oleju.

Dlaczego w scenariuszach używamy tylu różnych materiałów?

25.09.11

W scenariuszach zajęć proponujemy wykorzystywanie tego, co najczęściej mamy w domu. Często są to "dziwne" przedmioty, takie jak folia bąbelkowa, kubeczki na wodę, rolki po papierze toaletowym.

Dlaczego?

Kiedy pomagać a kiedy robić za dziecko?

25.09.11

Między pomaganiem dziecku a robieniem za nie jest ogromna różnica, choć w codziennym życiu najczęściej jej nie dostrzegamy. Podstawowym zadaniem przedszkolaka jest nauczenie się samodzielności zarówno w codziennych czynnościach fizycznych jak i myśleniu.

Jeśli będziemy dziecko wyręczać szybko przyzwyczai się do tego faktu. Czym to grozi?

Jakie obowiązki powinien mieć przedszkolak?

25.09.11

Do podstawowych obowiązków przedszkolaka należy samoobsługa. Dziecko powinno nauczyć się robienia wielu rzeczy samodzielnie. Dlatego też realizując  z nim scenariusze Wesołego Statku pozwalaj dziecku samemu wycinać, lepić, malować.

 

 

Czy dziecko uczy się w przedszkolu?

25.09.11

Przedszkolak uczy się bardzo intensywnie, jednakże nie jest to nauczanie przedmiotów w rozumieniu szkolnym, które najczęściej kojarzy się dorosłym z przyswajaniem wiedzy.

Podstawa programowa dotycząca przedszkoli zakłada przekazywanie maluchom wiedzy w sposób zintegrowany, czyli łączący wiele aspektów na raz. Przedszkolak zdobywa wiedzę wielopłaszczyznową i ogólną. Na szczegóły w postaci przedmiotów przyjdzie czas w późniejszych latach szkoły. Dlaczego?

Edukacja przedszkolna- jak to działa?

24.09.11

Edukacja przedszkolna to pierwsze szczeble nauki jakie pokonuje młody człowiek na swojej drodze. Od nich w głównej mierze zależy jak potoczy się dalsze funkcjonowanie w środowisku szkolnym.