Strefa dziecka
"Dziecko, bawiąc się, doznaje po raz pierwszy w życiu radości twórcy i władcy" A. Kępiński
Strefa rodzica
strona główna / strefa rodzica / porady i artykuły

porady i artykuły

Moje dziecko nie potrafi wykonać proponowanych prac.

15.11.11

Przede wszystkim warto zastanowić się co oznacza zwrot „nie potrafi wykonać”. Czy niepokój wzbudza fakt, że przedszkolak nie zrobi identycznego jeża z masy solnej jak na pokazanych w scenariuszu zdjęciach?

Maluch nie może zrobić takiej samej pracy ponieważ jego rączki nie są jeszcze tak sprawne. Co ważniejsze jednak- dziecko może mieć zupełnie inne zdanie na temat tego, jak powinien wyglądać jeż!

Dlaczego niektóre zabawy są "dziwne"?

13.10.11

Zabawy ruchowe mają za zadanie wspieranie rozwoju fizycznego ale również mają pomóc dziecku w zrozumieniu otaczającego świata. To co dla nas, dorosłych, wydaje się być dziwne czy niemądre, dla dziecka może być skarbnicą wiedzy o otoczeniu. Postaram się wytłumaczyć to na przykładzie jednej z naszych propozycji:

Zwierzak w domu

01.12.11

Jak wiadomo dzieci uwielbiają zwierzęta i często proszą swych rodziców o to, by kupili im pieska, kotka czy chomika. Zwykle jednak maluchy nie zdają sobie sprawy z tego, jak wymagająca jest opieka nad czworonożnym pupilem. Jest to powód, dla którego większość rodziców nie zgadza się na zakup zwierzaka. Zwykle boją się oni, że cała odpowiedzialność spadnie na nich i to oni będą musieli go karmić, wyprowadzać na spacer i zabawiać. Warto jednak ten temat dogłębnie przeanalizować, ponieważ zdaniem psychologów posiadanie zwierzaka wpływa bardzo korzystnie na rozwój  dzieci.

Ile czasu zajmuje jedna zabawa?

13.10.11

Proponowane przez nas scenariusze przewidziane są mniej więcej na 20 minut zabawy. Należy jednak pamiętać, że każde dziecko ma inne zainteresowania, inne potrzeby czy choćby humor danego dnia. Może się więc zdażyć, że

Zabawy zręcznościowe dla dziecka

01.12.11

Wspomaganie rozwoju fizycznego jest niezwykle ważne u dzieci. Pomagają nam w tym zabawy zręcznościowe, dzięki którym nasza pociecha będzie się bawiła i rozwijała równocześnie. Oto jakie zabawy nadają się  do tego najlepiej:

Jak zrobić masę solną?

07.10.11

Do przygotowania masy solnej potrzebne będą:

  • szklanka mąki,
  • pół szklanki soli,
  • szklanka wody,
  • łyżeczka oleju.

Nagradzanie i karanie malucha

01.12.11

Kwestia nagradzania dziecka za poprawne zachowanie i karania za złe jest od lat poddawana burzliwej dyskusji. Oczywiście nagradzanie jest o wiele bardziej pożyteczne, pod warunkiem, że jest stosowane umiejętnie. Mimo wszystko dyscyplina w stosunku do niegrzecznego dziecka również jest potrzebna. Jak zatem umiejętnie nagradzać oraz karać malucha?

Dlaczego w scenariuszach używamy tylu różnych materiałów?

25.09.11

W scenariuszach zajęć proponujemy wykorzystywanie tego, co najczęściej mamy w domu. Często są to "dziwne" przedmioty, takie jak folia bąbelkowa, kubeczki na wodę, rolki po papierze toaletowym.

Dlaczego?

Zalety czytania bajek

01.12.11

Korzyści czytania dziecku bajek na dobranoc są niezaprzeczalne. I nie chodzi tu tylko o możliwość szybszego uśpienia malucha. Zalet jest o wiele więcej. Wydawcy bajek dla dzieci wiedzą o tym doskonale, dlatego też od pewnego czasu na rynku wydawniczym pojawia seria książeczek „Poczytaj mi mamo”. Oto jakie zalety niesie za sobą czytanie dziecku na dobranoc.

Kiedy pomagać a kiedy robić za dziecko?

25.09.11

Między pomaganiem dziecku a robieniem za nie jest ogromna różnica, choć w codziennym życiu najczęściej jej nie dostrzegamy. Podstawowym zadaniem przedszkolaka jest nauczenie się samodzielności zarówno w codziennych czynnościach fizycznych jak i myśleniu.

Jeśli będziemy dziecko wyręczać szybko przyzwyczai się do tego faktu. Czym to grozi?

1 2 3 4 >