Strefa dziecka
"Dziecko, bawiąc się, doznaje po raz pierwszy w życiu radości twórcy i władcy" A. Kępiński
Strefa rodzica
strona główna / strefa rodzica / porady i artykuły / Zwierzak w domu

Zwierzak w domu

01.12.11
wychowanie, zwięrzęta

Jak wiadomo dzieci uwielbiają zwierzęta i często proszą swych rodziców o to, by kupili im pieska, kotka czy chomika. Zwykle jednak maluchy nie zdają sobie sprawy z tego, jak wymagająca jest opieka nad czworonożnym pupilem. Jest to powód, dla którego większość rodziców nie zgadza się na zakup zwierzaka. Zwykle boją się oni, że cała odpowiedzialność spadnie na nich i to oni będą musieli go karmić, wyprowadzać na spacer i zabawiać. Warto jednak ten temat dogłębnie przeanalizować, ponieważ zdaniem psychologów posiadanie zwierzaka wpływa bardzo korzystnie na rozwój  dzieci.

Jeśli już zdecydujemy się na kupienie dziecku np. psa, powinniśmy odbyć z maluchem wcześniej stosowną rozmowę. Trzeba mu wytłumaczyć, że zwierzątko to nie kolejna zabawka, ale istota, która stanie się członkiem rodziny i nie będzie można go oddać. Warto zaznaczyć, że posiadanie zwierzaka niesie za sobą obowiązki, mianowicie trzeba codziennie z pieskiem wyjść na spacer, trzeba się nim zajmować, aby się nie nudził, trzeba go karmić, a gdy zachoruje, trzeba pójść z nim do weterynarza. Warto zasugerować, że dziecko powinno się psem opiekować, ponieważ od teraz będzie za niego odpowiedzialne. To spowoduje, że maluch poczuje się dumny z tego, że pierwszy raz w życiu, to on będzie się o kogoś troszczył. Niech zajmowanie się zwierzakiem stanie się przyjemnością.


Czasem zdarza się, że dziecko ma słomiany zapał do opieki nad czworonogiem. Wówczas należy mu przypomnieć o obowiązkach, podkreślając, że maluch jest za pieska odpowiedzialny i to od niego zależy cz pupil będzie szczęśliwy. Nie należy dziecka wyręczać w jego zadaniach, ponieważ powinno się ono nauczyć samodzielnej opieki nad czworonogiem.

Zwierzę to żywa istota, która powinna zostać przyjęta do rodzinnego grona na prawach członka a nie zabawki. Zanim więc podejmiemy decyzje o poszerezniu rodziny warto zastanowić się, jaką część odpowiedzialności za pupila może udźwignąć dziecko i czy sami poradzimy sobie z pozostałymi obowiązkami. Ostatecznie to przecież dorosły jest odpowiedzialny i za dziecko i za domowy zwierzyniec.


Autor:
Beata Męcińska
oceń artykuł: oceń na 1 oceń na 2 oceń na 3 oceń na 4 oceń na 5

Komentarze (0)